Příprava nemovitosti k prodeji-home staging

Vytisknout
Kategorie: Rady a tipy
Vytvořeno sobota 13. květen 2017 11:02

2  bordylekV dnešní době není prodej  nemovitosti za opravdu dobrou cenu jednoduchý. Ať už se jedná o rodinný dům nebo byt,  je na realitním trhu silná konkurence. Abyste uspěli a za dobrou cenu prodali, musíte se  tomuto úkolu věnovat  nejen  zvolením dobré prodejní strategie, ale i  vlastní přípravou nemovitosti k prodeji. Váš realitní makléř Vám může pomoci s takzvaným home stagingem.

Váš dům se Vám jistě zdá pěkný a útulný, ale kupující ho bude vidět jako místo, kde bude žít on se svou rodinou. Proto se na svůj dům snažte podívat jiným pohledem, pohledem kupujícího.  V prvé řadě  posuďte jeho vzhled z ulice, jestli dům potřebuje očistit omítku nebo obnovit nátěry. Potřebuje vjezd do garáže (pokud ho máte) opravu dláždění? Je Vaše předzahrádka v pořádku a vyčištěná?  Buďte v tomto ohledu velmi kritičtí tak, jako bude kupující.

Po venkovní prohlídce vstupte do domu a podívejte se na interiér jako byste ho viděli poprvé. Projděte dům a představte si, že jím provádíte kupujícího. Co byste řekli o každé místnosti?  Nezapomeňte při této pocházce věnovat pozornost dveřím, oknům, jejich závěsům a zámkům. 

Potom si zvlášť poznamenejte věci nebo nedostatky, které jste při venkovní a vnitřní prohlídce domu zjistili a které by mohly potenciálního kupce odradit. Pamatujte, že Váš dům byl Váš domov, ale nový kupec bude vidět věci, které Vy nevidíte.

Jako další krok ukliďte veškerý nepořádek. a vykliďte všechny místnosti – přístěnky, kuchyňské prostory, zásuvky, spíže, koupelnové prostory a další. Pomatujte si, že není čas na sentiment – co nepoužíváte, vyhoďte. Potenciální kupce nepořádek odrazuje. Pokud se některých věcí nemůžete zbavit,ukliďte je tak, aby byly z dohledu návštěvníků.

Při vyklízení místností také nezapomeňte na nábytek, poličky na stěnách a různé nábytkové doplňky. Moc věcí na malém prostoru vzbuzuje u potenciálního kupce dojem, že je Váš dům příliš malý.

Jestli chcete opravdu dobře prodat musí v dalším nastoupit kompletní úklid, vyčistění a opravy  Vašeho domu od půdy po sklepy.  Vyčistěte podlahy, koberce, dveře a okna, vyperte záclony a další. Opravte, přelakujte nebo barvou přetřete poškozené rámy nebo výplně dveří, omítky podlahy a další. Konzultuje při tom své poznámky, abyste na nic nezapomněli.

Zkrátka odstraňte všechno co by potenciálního kupce odradilo, nebo ho přimělo uvažovat o snížení kupní ceny. Nezapomeňte při tom ani na zahradu. Vyčistěte trávníky, odstraňte u keřů a stromů suché, případně zvadlé části a proveďte jejich zástřih nebo prořez.

Můžete také nic z výše uvedeného nedělat a prodat Váš dům v takovém stavu v jakém se momentálně nachází. V tomto případě ale musíte počítat s tím, že cena, kterou za nemovitost dostanete bude výrazně menší.

Před tím, než přijde potenciální kupec na prohlídku roztáhněte závěsy oken a pokud to počasí dovolí okna otevřete. Rozsviťte všechna světla v domě a otevřete všechny dveře, aby se celý prostor zdál  velkým a vzdušným. Vyvarujte se použití různých deodorantů nebo osvěžovačů vzduchu. V celém domě má být čistý vzduch bez jakéhokoliv zápachu. Pamatujte, že potenciální kupec má vidět Váš dům s co nejmenším množstvím závad.

Je samozřejmé, že u srovnatelných nemovitostí musí být  ta Vaše výjimečná jejím vzorným úklidem, čistotou a udržovaným vzhledem. Mějte na paměti, že hned po tom, v které lokalitě  je Váš dům umístěn, je pro kupce dalším důležitým kritériem dobře udržovaná nemovitost do které se může hned nastěhovat a bydlet v ní bez dalších problémů a nákladných oprav.

 

comments